Biuro
konstrukcyjne
Budowa
stanowisk
Automatyzacja
i robotyzacja
REALIZACJE

Stanowisko typu SPT-4/1x90MF do zgrzewania obudów metalowych i przypawania trzpieni

Inwertorowe stanowisko zgrzewalnicze zaprojektowano w formie kiosku zabudowanego osłonami stałymi oraz frontową barierą optyczną chroniąca operatora. Po wybraniu odpowiedniego programu zgrzewania i ręcznym załadunku skrzynki metalowej następuje bazowanie detalu i rozpoczyna się cykl.

Zgrzewanie jest realizowane przez cztery niezależne kleszcze z siłownikami BLUMEC o sile nacisku 440 daN (przy 6 bar) każdy. W dolnej części stanowiska umieszczono transformator inwertorowy 1000 Hz o mocy 90 kVA (P-50%) produkcji TECNA. Po zgrzaniu boków obudowy następuje operacja przypawania trzpieni realizowana przez głowicę poruszającą się automatycznie w trzech osiach. Trzpienie podawane są w obszar roboczy za pomocą podajnika wibracyjnego.

Do sterowania urządzeniem służy nadrzędny system PLC firmy B&R. W przedniej części urządzenia znajduje się panel operatorski HMI. Do sterowania zgrzewaniem wykorzystano sterownik TE700 firmy TECNA, który pozwala na sparametryzowanie programów zgrzewania dla 300 różnych obudów metalowych.