Biuro
konstrukcyjne
Budowa
stanowisk
Automatyzacja
i robotyzacja
REALIZACJE

Zrobotyzowane stanowisko typu SL-2/1x200 do wciskania denka do cylindra amortyzatora i zgrzewania liniowego po obwodzie

Zautomatyzowane stanowisko realizuje proces wciskania denka do rury i zgrzewania po obwodzie w celu uzyskania szczelnego połączenia detali.

Załadunek detali realizowany jest w sposób automatyczny za pomocą robota z systemem wizyjnym do pobierania rur z kosza i wibropodajnika do dostarczania denek. Do wciskania denek do rur wykorzystano prasę z serwonapędem i siłownikiem elektrycznym BOSCH. Kontrola siły docisku realizowana jest poprzez piezoelektryczne przetworniki siły i położenia KISTLER.

Wewnątrz korpusu urządzenia zamontowano transformator zgrzewalniczy TECNA o mocy 200 kVA (P=50%). Proces zgrzewania realizowany jest za pomocą dwóch modułów zgrzewalniczych, z których każdy składa się z siłownika zgrzewalniczego TECNA o nacisku 736 daN przy 0,65 MPa i głowicy zgrzewalniczej o prądzie zwarcia 24 kA napędzanej silnikiem servo.

Do identyfikacji oprzyrządowania i automatycznego przywołania przypisanych parametrów zgrzewania wykorzystano system RFID. Uruchomienie urządzenia jest możliwe po identyfikacji operatora za pomocą karty i uzyskania przypisanego mu poziomu dostępu do urządzenia.

Na życzenie Klienta w urządzeniu zastosowano rozwiązania pozwalające na wykonywanie dodatkowych precyzyjnych pomiarów procesu w tym rzeczywistej siły docisku elektrod i drogi siłownika wraz z wykresami. Dodatkowo urządzenie wyposażono w automatyczny układ regeneracji elektrod krążkowych z kontrolą średnicy oraz centralny system smarowania DROPSA.

Do sterowania urządzeniem służy nadrzędny system PLC firmy Siemens. W przedniej części urządzenia znajduje się panel operatorski typu SIMATIC HMI i sterownik parametrów zgrzewania firmy TECNA. Do rozszerzonego pomiaru parametrów procesu użyto miernik MIYACHI.