Biuro
konstrukcyjne
Budowa
stanowisk
Automatyzacja
i robotyzacja
REALIZACJE

Inwertorowa zgrzewarka wielopunktowa typu SW-9/2x240/MF do zgrzewania siatek i przenośnych ogrodzeń budowlanych z szablonami i systemem paletyzowania

Prezentowane stanowisko typu SW-12/2×90/MF do zgrzewania wielopunktowego zostało zbudowane w oparciu o bramową konstrukcję stalową z 12 siłownikami zgrzewalniczymi zainstalowanymi nad polem roboczym. Po obu stronach bramownicy zainstalowano dwa transformatory inwertorowe o mocy 90 kVA (P=50%) każdy. Wzdłuż bramownicy umieszczono prowadnice, na które zakłada się odpowiedni szablon do zgrzewanie sit żaluzjowych.

Z boku maszyny znajduje się szafa sterownicza z panelem operatorskim, nadrzędnym sterownikiem PLC Siemens i dwoma sterownikami parametrów zgrzewania inwertorowego typu TE700.

Stanowisko jest obsługiwane przez jednego operatora, który ręcznie układa żaluzje na szablonie, a po zapełnieniu całego sita żaluzjami rozpoczyna zgrzewanie. Pozycje zgrzewania oraz kolejność wykonywanych punktów, programowane są na panelu operatorskim. Zgrzewanie realizowane jest półautomatycznie zgodnie z wcześniej ustaloną technologią. Operator ręcznie przesuwa szablon z sitami żaluzjowymi. W momencie dojazdu do pozycji zgrzewania szablon jest unieruchamiany. Po naciśnięciu przycisków „start” elektrody dolne oraz górne są dociskane do detalu i następuje operacja zgrzewania. Po zakończonym zgrzewaniu elektrody wracają do pozycji bazowej i operator może przesunąć szablon w kolejną pozycję zgrzewania.

W zależności od potrzeb technologicznych możliwe jest zgrzewanie:
• dowolną ilością elektrod (w zakresie 1-12) jednocześnie lub kaskadowo,
• każdą z elektrod oddzielnie.